- Hírek
Hatodik évadához érkezett A Hétfő Esték A Tan Kapuján sorozatunk. 2024. december 9. és 2025. január 27. között öt alkalommal jelentkezünk izgalmas könyvbemutatókkal, beszélgetésekkel A Tan Kapuja Buddhista Főiskolán.
"Minden jelenség az időben kél,
Az idő folytonossága mindent áthat.
Az idő az úr, akinek birtokában van a vadzsra,
Kinek természete a nappal és az éjszaka."
(Kálacsakra-tantra)
A legendák szerint a Sárga Császár trónra lépése óta számoljuk a kínai újévet, mely egész Ázsiában is az év kezdete. Az újév napja mindig a nap-kör 315. fokához legközelebb álló újhold, ami azt jelenti, hogy a nap a vízöntő jegyében áll és találkozik a holddal. Ekkor indul el a növényeknél a nedvkeringés, ezért ezt a napot a tavaszkezdet ünnepének is nevezik. Ilyenkor a hagyományok szerint 15 napig ünnepelnek, és ekkor hangzanak el az újévi jóslatok is. A buddhizmusban a Buddha Srávásztíban végrehajtott 15 csodájának ünnepi két hetét ülik ekkor.
Szerte a világon minden buddhista közösség, így A Tan Kapuja Buddhista Egyház is megünnepli a holdújév kezdetét, és az ősi hagyományokat megőrizve az elkövetkező (hold)évre előrejelzést, „jóslatot ad” az ősi orákulumrendszerek segítségével: Mireisz László a ji-king (ji-csing), Hollós R. László a nyugati, Cser Zoltán pedig a kínai asztrológia lapján méri föl az előttünk álló egy évet, a (kínai) Tűz-Kakas évét.
Az ünnepség szertartással kezdődik január 28-án szombaton 17 órától A Tan Kapuja Buddhista Egyház és Főiskola Dharma-csarnokában, majd rövid szünet után, 19 órától következik a háromszor félórás előadás, "jóslat" az elkövetkező évről.
A teljes ünnepséget élőben lehet figyelemmel kísérni a következő oldalon:www.tkbf.hu/live