Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Szeretettel meghívunk Benneteket az Egyházzal közösen alapított A Tan Kapuja Fehér Judit Különdíj 2023/2024-es díjazottjainak ünnepélyes köszöntésére és főiskolai díjátadójára, amelyet 2024. november 25-én, hétfőn 17h-tól tartunk a Főiskolán a Tematikus Hét keretében. 17:30h-tól a díjazottak előadásaira kerül sor a díjazott munkájukról.

A díjakat a Tudományos Tanács döntése alapján az alábbi volt hallgatóink nyerték idén:

I. díj (200.000 Ft):

  • Pálfi Zoltán: Adalékok a szamjei vita történetiségéhez (BA esti képzés, buddhista meditáció és tibeti nyelvi specializáció, témavezető: Dr. Kuzder Rita, opponens: Dr. Majer Zsuzsa)


II. díj (100.000 Ft):

  • Dr. Tóth Sándor: Helyes? Helytelen? Környezetetika? (BA esti képzés, vallásbölcseleti specializáció, témavezető: Dr. Schreiner Dénes, opponens: Karsai Gábor)

III. díj (megosztva, fejenként 50.000 Ft):

  • Gömböcz Elvira: A hatodik pátriárka életútja mint szimbólum. Mi az eredeti arcod? (BA nappali képzés, vallásbölcseleti specializáció, témavezető: Komár Lajos, opponens: Dr. Kenéz László)
  • Kutiné Hanzi Krisztina: Részletek a Lalitavistara-sūtrából. A megvilágosodás utáni hetek (BA esti képzés, páli nyelvi és tibeti nyelvi specializáció, témavezető: Dr. Körtvélyesi Tibor és Dr. Majer Zsuzsa, opponens: Dr. Hidas Gergely)
  • Pisont Patrick: Mi végre filozófia? Egy esszé a megértésről (BA nappali képzés, vallásbölcseleti specializáció, témavezető: Dr. Balikó György, opponens: Dr. Schreiner Dénes)
  • Szabó Kornél: A Van-kapu? – Meditációs formák idegi háttere, a neurális húzóhatás jelensége és a technológia használata az elmélyülés támogatásában (BA nappali képzés, buddhista meditáció specializáció, témavezető: Dr. Kenéz László, opponens: Dr. Kékesi Balázs)


Nagy örömmel várunk mindannyiótokat az oklevelek ünnepélyes átadására és a díjazottak kiselőadásaira (november 25., 17-19:30h).

Korunk egyik divatos, de kevéssé értett fogalma a fenntarthatóság. Fenntartható-e a világunk aktuális működése? Vagy egy társadalmi-gazdasági összeomlás küszöbén állunk? Fenntartható-e maga a fenntarthatóság fogalma? Mit mondanak a műszaki tudományok, a közgazdaságtan és a buddhizmus ezekről a kérdésekről? A beszélgetés kiindulópontja Gelencsér András vegyészmérnök, légkörkutató nagy vitát kiváltó 2022-es interjúja, amelyben a fogyasztói társadalmunk és civilizációnk közeli összeomlásáról beszélt. Kutatásai szerint az éghajlatváltozás nem megállítható, a fenntarthatóság fogalma és a technológiaváltások nem fenntarthatók. Őt és a téma más jelentős kutatóit kérdezzük.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői:

  • Gelencsér András, vegyészmérnök, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja, a Pannon Egyetem volt rektora, a légszennyezés és az éghajlatváltozással kapcsolatos légköri kémia kutatója
  • Zsolnai László, közgazdász, egyetemi tanár, a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságetikai Központjának vezetője, a gazdasági etika, a buddhista közgazdaságtan és a spiritualitás és menedzsment témájának kutatója
  • Köves Alexandra, ökológiai közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a fenntarthatósági átmenet döntéselméletének kutatója
  • Karsai Gábor, filozófus, A Tan Kapuja Buddhista Főiskola rektora, a beszélgetés házigazdája és moderátora

A beszélgetés az alábbi témákat fogja érinteni:

  1. Mit jelent a fenntarthatóság fogalma? Milyen értelmezései vannak?
  2. Mi van összeomlóban? Mi nem tartható fenn és mit kellene fenntartani?
  3. Milyen értékrend mentén lenne fenntartható a fenntarthatóság?
  4. Mit mond a buddhizmus fenntarthatóságról, ökológiáról?
  5. Közönségkérdések
Megszakítás